Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Hadi a lidi – kolážový workshop s Lucií Šťastnou

4 října, 2023 16:00 - 17:00

Zdarma

Lidé si od nepaměti vymýšlejí bájné tvory a nestvůry, ať už pro pobavení, z pověrčivosti, nebo pro postrašení dětí.“ Na workshopu s Lucií Šťastnou, autorkou knihy Hadi a lidi (Labyrint/Raketa, 2022), si můžete role vyměnit a vytvořit technikou koláže bestiář bájných hadích tvorů pro postrašení dospělých.


Workshop je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.


Hadi a lidi (Labyrint/Raketa, 2022)

text & ilustrace: Lucie Šťastná

Naučná autorská obrazová knížka mladé debutantky si říká o pozornost dětských čtenářů především svým humorem, který je společným rysem jak textového, tak výtvarného pojetí. „Průvodce soužitím člověka a hada na planetě Zemi“ dávkuje informace do kratších tematických odstavců, nevyhýbá se zajímavostem a raritám, avšak jen do té míry, aby jejich množství nebanalizovalo pečlivě sebraná encyklopedická fakta. Názvy třiceti „kapitol“ mnohdy využívají jazykovou hru a naznačují nečekané souvislosti. S momentem překvapení, humorem a aluzí autorka cíleně pracuje především v kolážích, jež kombinují dokumentární fotografie s kresebnými detaily a digitální úpravou. Zdánlivě úzce vymezené téma tak pojednává s důvtipem a invencí, odlehčuje suchopárný výklad, nevyžaduje kontinuální čtení. Přesto se dozvíte, co je ofiofobie a kdo jsou slavní herpetologové, s jakým trikem pracují zaříkávači hadů nebo proč hadi svlékají kůži. Nepochybně budete žasnout i nad tím, v jaké šíři je naše slovní zásoba inspirována hady. Neznáte nerost hadec, houbu hadovku, automobil Hadimršku ani hudební nástroj serpent? Tak nebuďte jako z hadích ocásků a usedněte ke knize, která vám konečně zodpoví i legendární otázku, jestli hadi prdí. (NDK)


Lucie Šťastná

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Mojí oblíbenkyní mezi knižními hrdinkami je Ronja, dcera loupežníka ze stejnojmenné knihy Astrid Lindgrenové. Jako malá jsem si přála být stejně nespoutaná, odvážná a radostná jako ona a prožít podobně poutavý příběh plný svobody, dobrodružství a první lásky.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?workspace

Představuji si kočičí verzi zábavné dvojice Štaflíka a Špagetky – jako harmoniku natahovací kočku Macrouru a její flekatou parťačku Pacmouru, která se umí kamuflážovat jako chameleon.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Moc se mi líbí námět fantasy trilogie Inkoustové srdce od Cornelie Funkeové o patáliích výjimečných lidí, kteří mají schopnost předčítáním oživit postavy z knih. Myslím, že je to moc hezká parafráze pocitů, které při čtení mám a některé postavy se mnou zůstávají jako živé i dlouho po dočtení – než se přenesou dělat společnost dalšímu čtenáři…

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Dodnes jí zůstává Nanynka a Málinka od Betty MacDonaldové – kouzelné a především vtipné vyprávění o strastech ale i radostech, které zažije dvojice sester v dětském domově, inspiruje k tomu snažit se dívat na svět pozitivně.

Podrobnosti

Datum:
4 října, 2023
Čas:
16:00 - 17:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, ,
https://www.facebook.com/events/307297965209923/

Místo konání

Plzeň Zastávka
Přeštická 4
Plzeň, 30100 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website