
Hadi a lidi – kolážový workshop s Lucií Šťastnou
4 října @ 16:00 - 17:00
Zdarma
Lidé si od nepaměti vymýšlejí bájné tvory a nestvůry, ať už pro pobavení, z pověrčivosti, nebo pro postrašení dětí.“ Na workshopu s Lucií Šťastnou, autorkou knihy Hadi a lidi (Labyrint/Raketa, 2022), si můžete role vyměnit a vytvořit technikou koláže bestiář bájných hadích tvorů pro postrašení dospělých.
Workshop je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.
Hadi a lidi (Labyrint/Raketa, 2022)
text & ilustrace: Lucie Šťastná
Naučná autorská obrazová knížka mladé debutantky si říká o pozornost dětských čtenářů především svým humorem, který je společným rysem jak textového, tak výtvarného pojetí. „Průvodce soužitím člověka a hada na planetě Zemi“ dávkuje informace do kratších tematických odstavců, nevyhýbá se zajímavostem a raritám, avšak jen do té míry, aby jejich množství nebanalizovalo pečlivě sebraná encyklopedická fakta. Názvy třiceti „kapitol“ mnohdy využívají jazykovou hru a naznačují nečekané souvislosti. S momentem překvapení, humorem a aluzí autorka cíleně pracuje především v kolážích, jež kombinují dokumentární fotografie s kresebnými detaily a digitální úpravou. Zdánlivě úzce vymezené téma tak pojednává s důvtipem a invencí, odlehčuje suchopárný výklad, nevyžaduje kontinuální čtení. Přesto se dozvíte, co je ofiofobie a kdo jsou slavní herpetologové, s jakým trikem pracují zaříkávači hadů nebo proč hadi svlékají kůži. Nepochybně budete žasnout i nad tím, v jaké šíři je naše slovní zásoba inspirována hady. Neznáte nerost hadec, houbu hadovku, automobil Hadimršku ani hudební nástroj serpent? Tak nebuďte jako z hadích ocásků a usedněte ke knize, která vám konečně zodpoví i legendární otázku, jestli hadi prdí. (NDK)
Lucie Šťastná
1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?
Mojí oblíbenkyní mezi knižními hrdinkami je Ronja, dcera loupežníka ze stejnojmenné knihy Astrid Lindgrenové. Jako malá jsem si přála být stejně nespoutaná, odvážná a radostná jako ona a prožít podobně poutavý příběh plný svobody, dobrodružství a první lásky.
2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?
Představuji si kočičí verzi zábavné dvojice Štaflíka a Špagetky – jako harmoniku natahovací kočku Macrouru a její flekatou parťačku Pacmouru, která se umí kamuflážovat jako chameleon.
3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?
Moc se mi líbí námět fantasy trilogie Inkoustové srdce od Cornelie Funkeové o patáliích výjimečných lidí, kteří mají schopnost předčítáním oživit postavy z knih. Myslím, že je to moc hezká parafráze pocitů, které při čtení mám a některé postavy se mnou zůstávají jako živé i dlouho po dočtení – než se přenesou dělat společnost dalšímu čtenáři…
4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?
Dodnes jí zůstává Nanynka a Málinka od Betty MacDonaldové – kouzelné a především vtipné vyprávění o strastech ale i radostech, které zažije dvojice sester v dětském domově, inspiruje k tomu snažit se dívat na svět pozitivně.