Něco málo o stanici Plzeň Zastávka
„Naše místo je zajímavé už tím, kde se nachází. Jmenujeme se Zastávka, protože máme to štěstí a naše knihkupectví pro děti se nachází v bývalé nádražní budově Plzeň zastávka, která byla v roce 1995 zapsána na seznam kulturních památek. Nacházíme se v Přeštické ulici, v lokalitě nad zimním stadionem. Hned vedle Zastávky je dětské hřiště a vlaky jezdí několikrát za hodinu, takže se děti mohou těšit na radostné mávání. Projet na zastávku, tehdy pod názvem Železniční stanice Plzeň-nemocnice, vznikl v roce 1922, stavba byla realizována v letech 1926-1927. Architektem byl Miloš Fikr z Prahy, stavbu realizovala firma plzeňských stavitelů Františka Jenče, Františka Hladečka a Františka Krofta. Budova jedinečným způsobem propojuje kubismus s prvky art deco. V tomto stylu jsou zachované také interiéry Zastávky včetně stylových detailů.“
Pár vět k Zastávce
„Dětské knihkupectví je zaměřené na obrázkové knihy a umění ilustrace. Nabídka knih je založena na kurátorském výběru autorek projektu (já a kolegyně Klára Poppová), najdete tu knihy od malých nakladatelů jako je třeba Baobab, Běžíliška, Labyrint, Host, Cesta domů, Paseka a dalších. Pořádáme řadu aktivit spojených s fenoménem dětské knihy s cílem rozvíjet knižní kulturu u dětí a aktivizovat ‚mladého diváka a tvůrce‘. Prostřednictvím rozmanitých příběhů, workshopů a výstav tak děti seznamují s jednotlivými náležitostmi knihy jako je např. příběh, tisk, ilustrace nebo papír.“
Michal Šanda (1965) se na dětského čtenáře zaměřuje soustavně: jak na ty nejmenší, kterým věnoval sérii hravých leporel, tak na ty větší, co už si počtou sami. Třeba o kocouru Tibblesovi, který zvládnul objevit i vyhubit dosud neznámý druh ptáka, pokřovníka ostrovního – anebo o...