Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Tma – kreativní workshop s Toy_Box

7 října, 2023 14:00 - 15:00

Zdarma

Odkud se bere tma? A jak vznikají černé věci? Taky se někdy bojíte, když večer zavřete oči? Ve workshopu na výrobu černých věcí se bát nebudeme, naopak si nějaké strašidelné a černé věci sami vyrobíme a skamarádíme se s nimi. Workshop povede vystudovaná scénografka, výtvarnice Toy_Box, autorka oblíbeneho „thrilleru pro malé děti“ Tma (Paseka, 2022).


Tma (Paseka, 2022)

text & ilustrace: Toy_Box

Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči. Po noční bouřce spatří Jáchym a Klárka venku za oknem cosi obrovského, černého. Přirozeně se zajímají, co to asi může být, než jejich představivost nekontrolovaně opanuje strach. První nápady, že je to třeba kočka nebo vrána, přebije vidina piana zachyceného ve větvích nebo pomyšlení na tmu, které se Jáchym bojí – přichází každý večer, jako závoj pokryje celý svět a všechno spolyká… Situace graduje i v důsledku maminčiny zaneprázdněnosti, děti vzápětí vidí strašidlo, které leze oknem dovnitř a chce jim ublížit. Konečně zasahuje máma, nebezpečí přemůže a všechno se logicky vysvětlí. Úsporný text s prvky dialogu věrně vizualizují a dále rozvíjejí bohaté ilustrace propracované do detailů: situační výjevy zachycují panoramatické akvarely táhnoucí se přes celou dvojstranu, emoce vyniknou v portrétech postav, i kvůli zvolené perspektivě dokážou zachytit věci realisticky a opravdu zblízka. (NKD)


Workshop je volně přístupný, doporučujeme si však vytvořit online rezervaci.


Toy_Box

 

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Když jsem byla malá, milovala jsem Ronju, dceru loupežníka, zejména scénu, kdy Ronja křičí v lese svůj první jarní křik. Taková živelná radost ze života je mi velmi blízká. Mám ráda ale všechny hrdinky Astrid Lindgrenové – anarchistku Pipi Dlouhou Punčochu, holčičky z Rošťácké uličky, chytré a báječné děti z ostrova Saltkrakan a svou absurdní směšností mě baví i Karkulín ze střechy.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Podle mě to jsou malá strašidýlka, která žijí někde za komínem – jedno z nich je pruhované od sazí, to první je prostě jen černé. Spala od devatenáctého století, kdy v komínu usnuly, teď se probudila, a diví se, jak se doba změnila.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Myslím si, že jsou úplně tiše, a čekají, až knihu zase někdo otevře, aby mohly zase znovu žít.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Nyní mám nejoblíbenějších dětských knížek tolik, že by se z nich opravdu jen těžko vybíralo. Když jsem byla malá, nejraději jsem měla knížku o dánské holčičce Bibi od Karin Michaelisové, která cestuje, píše o tom dopisy svému tatínkovi a kreslí k tomu obrázky.

Podrobnosti

Datum:
7 října, 2023
Čas:
14:00 - 15:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, , ,
https://www.facebook.com/events/283075657755341/

Místo konání

divadlo Polárka
Tučkova 34
Brno, Jihomoravský 60200 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website