Inscenaci divadla Polárka podle knihy Gorila a já (Portál, 2015) švédské autorky Fridy Nilsson. Jak má vlastně vypadat správná maminka? Příběh o tom, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. Režie Lucie Ferenzová.
Jednoho dne si to do děcáku přiharasí polorozbité Volvo a vystoupí z něj… Gorila. Malou Jonnu si odsud odveze k sobě domů – do sběrného dvora. Žere Gorila děti? A jak má vlastně vypadat správná maminka? Příběh o tom, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. O tom, že za paznehty a opičím šklebem se dost možná skrývá láskyplné srdce. O ostychu, strachu, důvěře a o tom, že sběrný dvůr může být ten nejlepší domov na světě. A když o ten domov náhodou přijdete, pořád ještě existuje jedno místo, kam se dá jít. Kde to je? Přece tam, kde na vás někdo čeká.
Režie: Lucie Ferenzová
Scénografie: Jana Hauskrechtová
Hudba: Markéta Ptáčníková
Světla: Ondřej Coufal
Zvuk: Marek Salamon
Gorila a já (Portál, 2015)
text: Frida Nilsson
ilustrace: Martina Matlovičová
překlad: Viola Somogyi
Hlavní hrdinkou knihy je osmiletá Jonna, která žije v dětském domově. Ředitelka ji nemá ráda a ochotně ji předá k adopci děsivé Gorile, která do domova jednoho dne přijede v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí, myslí si, že ji chce sníst, ale postupně se s ní spřátelí. Ukáže se, že Gorila – mimochodem horlivá čtenářka, jejíž nejoblíbenější knihou je Oliver Twist – sice žije v nepředstavitelném nepořádku, ale dokáže Jonně poskytnout lásku a pocit bezpečí, které jí v dětském domově chyběly. Pořídí jí kolo, nakoupí jí oblečení a Jonna pochopí, že v životě tolik nezáleží na tom, zda má čisté ruce a upravené vlasy, pokud najde někoho, komu na ní skutečně záleží, kdo se dokáže vcítit do jejích potřeb. Nad nově vzniklou idylou se však začnou stahovat mračna…
Představení je součástí programu divadla Polárka, vstupenky jsou k zakoupení skrze https://divadlopolarka.cz, případně tady.