Povídání s autorkou knihy Ruka – kompletní průvodce (Albatros, 2022) Magdou Gargulákovou. O lidské ruce vážně i nevážně… rozhovor, debata, názorné ukázky i zábavné úkoly. A jak vlastně taková kniha vzniká, kdo všechno se na ní podílí a odkud se bere inspirace?
POZOR, změna termínu ze 6. na 12. října!
Workshop je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.
Ruka. Kompletní průvodce (Albatros, 2022)
text a koncepce: Magda Garguláková
ilustrace: Vítězslav Mecner
Populárně naučná kniha pro děti mladšího školního věku podrobně, přehledně a z nejrůznějších úhlů pohledu představuje lidskou horní končetinu, resp. její zakončení. Díky nápaditým kresleným ilustracím, které se cíleně omezují na užití jen několika barev, je výklad velmi názorný a (jak je zřejmé již z pohledu na obálku) také humorný, aby kniha cílové čtenáře zaujala. Nové informace jsou dobře utříděné, adekvátně dávkované a především srozumitelně, přirozeně formulované – záměrně se distancují od abstraktních definic, a přitom se nemusíme obávat žádné banalizace nebo absence termínů. Čtenáři se například dozvědí co je daktyloskopie, lateralita či papilární linie. Výklad se zaměřuje na anatomii a schopnosti ruky, ale i na její symboliku v různých kulturách, způsoby zdobení a prezentuje ji také jako evoluční unikát. Pro odlehčení tématu jsou v knize zařazeny i „plakáty“ s bonmoty typu „Ruce jsou stále po ruce“ či ilustrované dvojstrany jako „Slavné ruce“ nebo „Co s rukama nedělat“. (NKD)
Magda Garguláková
1. S jakou literární postsavou z knihy pro děti cítíte souznění?
Jednoznačně s Robinsonem. Je to můj hrdina, vzor. V dětství jsem ho četla více než 10x a prožívala jsem s ním všechna úskalí a dobrodružství znovu a znovu. Nejvíc mě bavilo představovat si, jak stloukáme máslo v jeskyni.
2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo “Macroura a Pacmoura”. Co jsou podle Vás zač?
Jsou to dvě kočky, rozhodně, jedna rezavá, druhá šedivá. Každá bydlí v jedné rouře na dvoře stavební firmy. Rour je tam pořád dost, takže si můžou každou noc vybrat jinou, podle nálady. No a z těch rour vyráží za každodenním životem – samozřejmě, že společně.
3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?
Koncem knihy samozřejmě nic nekončí. I když je děj poměrně jasně uzavřený, vždycky si představuji, jak postavy žijí dál, jak je ovlivnilo, co zažily, a zároveň přece nutně prožívají další, možná ještě zajímavější příběh. A čím jsem starší, tím je paradoxně má představivost větší a tím otevřeněji všechny příběhy, které čtu, vnímám.
4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?
Jednu jedinou opravdu vybrat nezvládnu – takže samozřejmě Robinson, hned vedle něj Tarzan (Tarzan z rodu opů a dalších asi 20 dílů :)) a samozřejmě Rychlé šípy. Ale milovala jsem i knihu Heidi, děvčátko z hor nebo Petr Pan a Wendy.