Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Pohlednice z nespatřených měst – literární dílnička s Radkem Malým (PRO ŠKOLY, nelze rezervovat přes tlačítko)

21 září, 2023 10:00 - 11:00

Zdarma

Na besedě se spisovatelem Radkem Malým se seznámíte s jeho básnickou knížkou pro děti s názvem Pohlednice z nespatřených měst , avšak nejen s tou. Dozvíte se, jaká všechna místa lze nenavštívit, a přesto z nich psát pohlednice. A k tomu si budete moci vlastní pohlednici vyrobit!


Pohlednice z nespatřených měst (Albatros, 2022)

text: Radek Malý

ilustrace: Jan Laštovička

Pohlednice z nespatřených měst jsou sbírkou básní vstřebávající vjemy a zážitky z míst, které byly spatřeny, nebo jsou živeny touhou po jejich poznání. Jsou věnovány „holčičkám s tatínky na cestách a tatínkům s holčičkami doma o čase meruněk“, což evokuje i nedávnou uzavřenost a nemožnost cestovat za světové pandemie. Ve verších najdete i hádanku, ve které se ukrývá básníkovo rodné město. Radek Malý zdatně rýmuje ve čtyřveršových strofách a jeho rýmy jsou zábavně vynalézavé: „Jsou města, která nikdy neuvidím / Jsou města, která jednou navštívím / Orloje brány všude spousta lidí / Palermo Bombaj Oulehličky Řím.“ Nečekaně probleskne poučení jako v řecké básni začínající pochybnou rybou a končící věrozvěsty ze Soluně. Vnímání krás měst se občas také potkává s konzumním turismem, což potvrzuje pohlednice „ze zatuchlého města Benátky“. Ilustrace Jana Laštovičky vtipně a s neotřelými nápady (básník s preclíkem na známce) dokreslují atmosféru cestovní lyriky.


Tento program je pouze pro školy. (Máte-li doma domškoláky a chcete přijít, napište na produkce@meander.cz.)


foto: Betty Holubová

Radek Malý

 

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

S většinou cítím porozumění, a to má k souznění blízko. Hodne souzním s Muminkem od Tove Janssonové, ale i s jeho kamarády.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Kočka a kocour prolézající rourou.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Myslím, že trpělivě čekají, až je oživí fantazie dalšího čtenáře.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Milena Lukešová, Jakub Kudláček: Jakub a babí léto.

Podrobnosti

Datum:
21 září, 2023
Čas:
10:00 - 11:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, , ,

Místo konání

Městská knihovna v Praze: Sedmička
Tusarova 429/35
Praha 7, 17000
+ Google Mapa