Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Opi – výtvarná dílna Evy Horské

13 října, 2023 16:30 - 17:30

Zdarma

Jsme součástí jedinečné rodiny. Rodinu opic tvoří stovky zvláštních, všemi barvami hrajících druhů po celém světě. Co s nimi máme společného? Podívej se opici do očí. Vidíš v nich sebe? V čem jsme si podobní? Debata a dílna, tvorba opičích masek s Evou Horskou, autorkou a ilustrátorkou knihy Opi (Albatros, 2022).


Workshop je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.


Opi (Albatros, 2022)

text & ilustrace: Eva Horská

Výtvarnice Eva Horská svoji fascinaci „našimi zvířecími bratránky“ nejprve promítla do karetní hry s podobiznami opic a vytvořila také několik opičích sošek, než dospěla k rozsáhlejšímu knižnímu projektu. Výpravný, celoplošně barevně ilustrovaný průvodce světem opic přináší komplexní přehled o primátech, počínaje jejich vzhledem a schopnostmi přes báje o opicích a opičí rodokmen až po zmínku práce primatologů. Celou publikací prostupuje důraz na ekologii, v části nazvané Atlas opic (jež představuje asi dvě třetiny knihy) autorka poukazuje také na stupeň ohrožení jednotlivých druhů a zmiňuje, proč je člověk loví nebo čím je jinak ohrožuje. Řád primátů čítá asi 230 rozmanitých druhů, kniha jich představuje na čtyři desítky, namátkou noční komby, výrazné tamaríny, hlasité vřešťany, tajemně krásné asijské langury či létající akrobaty neboli gibony. Každá dvoustrana atlasu přináší základní charakteristiku vybraného druhu a podrobnější encyklopedické heslo představuje konkrétního zástupce včetně umělecky zpodobeného portrétu, který však nepotlačuje realistické rysy. Zejména mladší čtenáře zaujmou občasné „hlášky“ připsané k jednotlivým „opům“ pro zdůraznění zajímavostí z jejich života. (NKD)


Eva Horská

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Dlouhodobě mě baví Příběhy o muminech od Tove Jansson, chvíli se ztotožňuju se Šňupálkem, chvíli s muminí maminkou, někdy i s Bambulem a dokonce i s Miou… Postavy z muminího údolí spolu zažívají dobrodružství a moc hezky na sebe vzájemně působí.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

To by mohli být malí umounění kočičí sourozenci? Vypadli z roury?

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Jsou už navždy s námi, někdo se schová a tváří se jako by nebyl, jiná postava se nám neustále připomíná, zamíchají se s našimi reálnými vzpomínkami a skutečnými lidmi našeho života a jsou si kdesi v zákrutách naší nekonečné mysli, bůhví co tam dělají, hlavně když spíme.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Nedávno jsme s dětmi zhltli Mluvící balík od Geralda Durrella, přečetli jsme to jedním dechem, je tam vše, napětí, fantazie, vtip. Mám ráda Durrellovy kníhy o zvířatech, píše skvěle, je vtipný a i když popisuje závažná témata o stavu přírody, tak je to velmi čtivé magnetické.

Podrobnosti

Datum:
13 října, 2023
Čas:
16:30 - 17:30
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, ,
https://www.facebook.com/events/241282422213189/

Místo konání

Knihkupectví Fryč
Pražská 14
Liberec 1, Liberecký 46001 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website