Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Mraveniště knih – seminář pro (pra)rodiče & učitele s Mravenčí chůvou

13 října, 2023 18:00 - 19:30

Zdarma

Jak vybírat knížky právě pro toto dítě? Proč je výběr knih tak důležitý? A jakou knihu vybrat? Tipy a rady od Mravenčí chůvy pro rodiče, prarodiče i učitele.


Seminář je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.


Mravenčí chůva

Julie Dominika Zemanová & Marie Podvalová

 

„Nezalekneme se, že u nás ročně vychází kolem 2500 knih pro děti a mládež. Je to hodně, ale my víme, podle čeho se orientovat. Snažíme se knihy vybírat a třídit tak, aby to svoje našel knihovník, který hledá, co pořídit do dětského oddělení. I učitel, který toho má denně nad hlavu, ale chce třeťákům v hodině češtiny doporučit knihy, které je budou vážně bavit. Nebo rodič s dítětem, který je při příchodu do knihkupectví ztracený. Věřte nám, chápeme to.

Nezalekneme se ani toho, že 53 % dětí ve věku 6–8 let se alespoň jednou týdně věnuje hraní elektronických her. Nemusíme asi připomínat, že s přibývajícím věkem je číslo ještě vyšší. Nesnažíme se s hrami soutěžit o přední místo. Zároveň ale věříme, že kniha je silný nástroj a může být dobrý přítel, když se dítě o něco zajímá.

Nezalekneme se témat jako je smrt, migrace nebo holokaust. Děti si zaslouží nacházet odpovědi (a někdy i další dobré otázky) na témata, se kterými se v životě mohou setkat.“


Julie Dominika Zemanová

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

S mnoha postavami. S Mojenkou pro její umíněnost, introverzi i lásku k přírodě. S Lukem z Bitvy o diamant pro jeho cit pro spravedlnost. S Verou z Buď připravena pro její touhu zapadnout. S Fánkem hvězdoplavcem a Tondou ze Sydney (My dva z B.) pro jeho houževnatost v nesnadném životě. Téměř s každou postavou nacházím nějaké průsečíky, a to je přesně to, co mě na literatuře baví.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Velcí kamarádi, kteří se ale taky někdy hádají. Zažívají spolu velká dobrodružství, ve kterých se okolní čas zastavuje a ten jejich vnitřní běží jako o závod.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Žijí si dál své příběhy, to je jasný, ne? 🙂

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Potřebovala bych tu otázku zúžit. Komiks pro 4-6? Nebo román pro 10-12? Či snad poezii pro 6-12? Ale já vím, chcete jednu knihu navzdory kategoriím a žánrům. A to je moc těžké. Zúžím si to tedy sama. Nej kniha loňského roku pro mě byla Mojenka a Fánek hvězdoplavec.


Maruška Podvalová

1. S Jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Z novodobých s Hildou z komiksu od Luka Pearsona. Jako malá jsem měla velké pochopení pro Old Shatterhanda a Lucinku z Letopisů Narnie.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Macroura je kočka, která má velmi dlouhé tělo, je rezavá a nejraději se vyhřívá na sluníčku na schodech před velkým domem. Její tělo je tak dlouhé, že když se natáhne přímo před dveře a někdo z obyvatel domu chce jít zrovna ven, musí ji překročit. V tu chvíli se Macroura většinou lekne, vyskočí a po dotyčném sekne jednou z tlapek s dlouhými drápy.

V domě bydlí ještě jedna kočka, tedy spíš Kocour. Tomu říkají Pacmoura. Má bílý kožich a tlapky černé, jako by je zrovna namočil do mouru. Pacmoura nejraději sedí na parapetu okna paní Žežulkové, která bydlí ve druhém patře. Sleduje, co se děje dole před domem, a když vidí, jak Macroura vyskočila na některého z nebohých obyvatel domu, nakloní hlavičku na stranu a pod jeho fousky, jako by se objevil malý úsměv…

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Myslím, že mohou žít v našich myšlenkách dál. U mě se to tak často stává, často o nich dál přemýšlím. U některých bych chtěla vědět, co s nimi bylo dál, vymýšlím si své další verze příběhů. A také, některé z nich jako bych potkávala

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Jako úplně malá jsem měla moc ráda knihu Eliška a táta Král, pak Vinnetoua a Luisu a Lotku.

Podrobnosti

Datum:
13 října, 2023
Čas:
18:00 - 19:30
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
,
https://www.facebook.com/events/635968988328701

Místo konání

Knihkupectví Fryč
Pražská 14
Liberec 1, Liberecký 46001 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website