Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

O důležitosti snění – beseda nad knihami s Danielou Krolupperovou (PRO ŠKOLY, nelze rezervovat přes tlačítko)

26 září, 2023 10:00 - 11:00

Zdarma

Pojďme se společně začíst a zasnít: Víte, co si zabalit na cestu za snem? A kdy nejlépe vyrazit? Jak otevřít dveře, které jsou vyřezané do kmene mrtvého stromu? Kudy projít vysokými horami, hlubokými a temnými lesy, abyste našli moře? Tušíte, co dokáže černý pes? Umí hudba dělat divy? A vůbec – proč je důležité snít? Vyprávění o knihách Dveře ke snu, Děvčátko a velký černý pes, Jak kouzlo do houslí vklouzlo s Danielou Krolupperovou.


Program je určen pro školy. Máte-li doma domškoláky a chcete přijít, napište na produkce@meander.cz.


Dveře ke snu (Mladá fronta, 2023)

text: Daniela Krolupperová

ilustrace: Ivona Knechtlová

Příběh o tom, že sny staví cesty i tam, kudy žádné nevedou

Malý chlapec žije se svým dědečkem a psem v kraji pod vysokými skalami, kde se nedaří květinám ani stromům. Radosti zažívá jen pomálu. Chlapec ale tuší, že jsou na světě místa, kde se mu nebudou ostatní posmívat. Místa, kde rostou květiny samy od sebe a kde se mu bude dařit. Ale jak se tam dostat? Přece dveřmi! A tak začne vyřezávat dveře do uschlého kmene starého stromu. Jsou sice krásné, ale nebude možné je otevřít, natož jimi někam vstoupit. Nebo že by přece? (zdroj)

Daniela Krolupperová

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Souznění, ale taky zvědavost pociťuji s postavou Kraví hlavy z pohádky O princezně Kraví hlavě. Od chvíle, když jsem v dětství pohádku poprvé četla, mě naprosto fascinovala samostatně existující, nic nepostrádající kraví hlava, která spokojeně žije pod zemí, kam se vstupuje po skleněném schodišti (Pozor, klouže!). Bez nohou, těla, krku i ocasu zvládá nejen vlastní život, nýbrž i řízení života ostatních. Velmi pozoruhodné. A je to, prosím, kladná postava. Souznění obvykle pociťuji s laskavými kladnými postavami.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Dle mého soudu se musí jednat o zhmotnění pánů Macourka a Vorlíčka, jejichž společnou práci od dětství upřímně obdivuji.

Danielina milovaná letní kamarádka Julča čili kolo Merida Juliet, bez níž si nedokáže představit léto.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Věřím, že včas přestoupí do dalšího dílu. Pokud další díl neexistuje, je tomu tak pouze proto, že zatím nebyl napsán. K čekání na napsání dalšího dílu je určena speciální Čekárna pro literární postavy, kde si lze krátit čas hraním deskových her. A četbou, přirozeně.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Děti z Bullerbynu.

Podrobnosti

Datum:
26 září, 2023
Čas:
10:00 - 11:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, , , ,

Místo konání

Městská knihovna Písek
Alšovo náměstí 75
Písek, 397 01
+ Google Mapa
View Místo konání Website