Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Malí fotografové – fotografická dílna na motivy knihy s Terezou Novou & Alexandrou F. Lipovskou

19 září, 2023 17:30 - 18:30

Zdarma

Přijďte si s dětmi vyzkoušet fotografování s analogovými fotoaparáty na workshop Malí fotografové, stejně jako dětští hrdinové ze stejnojmenné knihy. Děti si vyzkouší, jak si vyfotit fotku, aby na ní vypadaly jako duchové, nebo jak vytvořit multiexpozici, aby měly místo hlavy třeba květinu. Fotografování s analogovými fotoaparáty stojí v protikladu k dnešnímu světu digitálních technologií a tvorba s těmito přístroji poskytuje naprosto odlišný zážitek.


Program je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.


Malí fotografové (Běžíliška, 2021)

text: Tereza Nová, Jiří Forejt

ilustrace: Nikola Logosová

Uměleckonaučná kniha o fotografování nese název workshopů, které členové autorského kolektivu pořádali a z nichž nabrali zkušenosti k tvorbě tohoto jedinečného počinu. Vypravují jednoduchý příběh dvou dětí, které se při pobytu u babičky setkávají s tajemným sousedem Josefem. Postupně je nechává nahlédnout do minulosti i současnosti fotografování, názorně vysvětluje, co je zrcadlovka, jak vypadá temná komora, jak se vyvolávají fotky, jak se fotilo (a fotí) v ateliérech a plenérech a jakou úlohu při tom hraje světlo. Kniha zaujme přitažlivou, temně červenou obálkou, která se proměňuje v černé listy a listy s černým okrajem, v nichž září ilustrace Nikoly Logosové na světlém podkladu. Ty s hutnou barevností zachycují nejen fotografické přístroje, ale i příhody dětí. Součástí titulu jsou názorné návody, jak si vyrobit fotogram, flipbook nebo jak si pohrát se světlem a stíny při focení. (NKD)


Free Cinema

 

Free Cinema je filmová společnost zabývající se filmovou výchovou, distribucí a alternativními formami práce s publikem. Za devět let své existence uspořádala více než tisíc přednášek, workshopů, seminářů a projekcí pro více než 42 tisíc diváků. Free Cinema se věnuje podpoře mladých filmových talentů – jako producent zaštítila výrobu až šedesáti krátkých filmů. Pořádá jednorázové i celoroční kurzy pro filmové amatéry. Podporuje rozvoj filmové výchovy na českých školách – pedagogové si mohou vybírat z široké nabídky projektových dnů a praktických workshopů pro studenty. Free Cinema vytváří kurátorská řešení na klíč: pro festivaly, kina, kulturní centra i galerie.


Tereza Nová

1. S jakou literární postasvou z knihy pro děti cítíte souznění?

S Mauglím. Miluju jeho odvahu i rošťáctví, které se mísí s pohodářstvím a házením starostí za hlavu (za což nejspíš může pohodářský Balú). Mám ráda veškerá jeho dobrodružství a svým dětem čtu Knihu džunglí vždy, když jim chci dodat odvahu.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Macroura je lasička žijící v železné rouře u potoka a Pacmoura je toulavá kočka – zprvu se obě zvířátka skutečně nemusí a dělají si naschvály, ale nakonec se z nich stanou přítelkyně. Určitě tak nějak to bude 🙂

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Pokud jsou mi postavy milé, vymýšlím si vždy pokračování a další variace jejich příběhu. U mě tedy kniha nekončí nikdy. (Ani netušíte, kolik verzí jsem již vymyslela pro Mauglího :))

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Dnes mají mé děti spoustu dětských knih a mnoho z nich je báječných. Ale já jsem jako malá milovala Zajíčka Ušáčka (Rene Cloke), i když to byl někdy pořádný lumpík!


Alexandra F. Lipovská

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

To je velmi těžká otázka, ale pokud se jedná o celoživotní souznění – tak všechny postavy z knížky Medvídek Pú od A.A. Milneho (kromě samotného medvídka Pú, ten mne svou hloupostí rozčiloval již jako malou:).

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Upřímně, nevím. Ale sázím na divoká a krásná zvířata!

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Mám malé děti – a společně nejvíce oblibujeme knížky od R. Dahla. Karlík a továrna na čokoládu, Prevítovi, Čarodějnice, Matilda!

Podrobnosti

Datum:
19 září, 2023
Čas:
17:30 - 18:30
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, ,
https://www.facebook.com/events/1679248945911010/

Místo konání

Pragovka
KOLBENOVA 923/34a
Praha 9 - Vysočany, 19000
+ Google Mapa
View Místo konání Website