Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Pejskové – výtvarný workshop s Ditou Stuchlíkovou

23 září, 2023 14:00 - 15:00

Zdarma

Taky byste chtěli rozumět psí řeči? Co si asi mezi sebou povídají? Zamyslete se na workshopu s ilustrátorkou Ditou Stuchlíkovou ke knize Pejskové (POP-PAP, 2022), na kterém se naučíte kreslit karikatury různých ras pejsků, vystihovat jejich základní vizuální charakteristiky. Můžete si donést i fotku vlastního pejska!


Workshop je volně přístupný, doporučujeme si však vytvořit online rezervaci.


Pejskové (POP-PAP, 2021)

text: Daniela Zbytovská

ilustrace: Dita Stuchlíková

Autorská pohádka o dětech a šestici nejlepších přátel člověka se zakládá na motivu záměny: Lukáš spadne ze stromu a najednou rozumí řeči kaštanu, který mu nabízí splnění tří přání. Školáci a školačky si tak vymění role se svými mazlíčky, bernardýnem, kokršpanělem, jezevčíkem, ratlíkem, pudlem a chrticí. Kdo vede lepší život? Pejskové, co se doma vyhřívají v pelechu, místo aby brzy ráno museli vstávat do školy, anebo děti, které řádí v parku a pochutnávají si na všelijakých dobrotách místo chroupání suchých granulí? Humorně líčené epizody se odehrávají převážně ve školním prostředí, ale také v cirkuse, na sportovní olympiádě nebo při hudebním vystoupení. Situační komika a svérázná jazyková nadsázka sledují společný cíl, a to předat poselství, že život je nejkrásnější, když dokážeme zůstat sami sebou. Osvědčenou kombinaci příběhové prózy s naučným exkurzem o psích rasách doplňují interaktivní prvky, jako jsou vylupovací obrázky na obálce, rozbalovací trojstrana s úkoly či motiv flipbooku. (NKD)


Dita Stuchlíková

 

 

 

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Momentálně se cítím jako paní Olga z knihy Kiosek, která je na motivy stejnojmenného animovaného filmu od Anete Melece. Taky občas uvíznu ve svém Kiosku.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Macroura bude roura od okapu, ve které žije můra Pacmoura.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Žijí dál v tom zacykleném světě, stejně jako my.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Jednoznačně cokoliv, co ilustrovala Helena Zmatlíková. Mamka mi vždycky říkala, že až vyrostu, budu jako Helena Zmatlíková, protože jsem její knihy fakt milovala. Honzíkova cesta, Děti z Bullerbynu nebo třeba Martínkova čítanka. Klasické české prostředí vesnic, krásný vztah k prarodičům a velmi specifické výtvarno.

Podrobnosti

Datum:
23 září, 2023
Čas:
14:00 - 15:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, ,
https://www.facebook.com/events/2509841335848248/

Místo konání

LITR (Výstaviště Flora)
Wolkerova 37
Olomouc, Olomoucký 77111 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website

Pořadatelé

Festival Děti, čtete?
LITR