Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Kristin Roskifte: Každý (se) počítá – přednáška pro dospělé

15 října, 2023 16:00 - 17:00

Zdarma

Kristin Roskifte je norská spisovatelka a ilustrátorka. Bude mluvit o své filosofické hledací knížce Každý (se) počítá a o tom, na jakou cestu ji knížka vzala.


Program je volně přístupný, doporučujeme si ale vytvořit online rezervaci.


Každý (se) počítá (Portál, 2021) / Alle sammen teller (Magikon, 2018)

text & ilustrace: Kristin Roskifte

Na počátku není nikdo. Nula. Na konci je skoro osm miliard lidí. Potkáváme se doma, v lese, na závodech, svatbách, v parku, v dopravní zácpě, na demonstraci, na pláži u vody. A pokud ne, tak se, doufejme, zase brzy potkávat budeme. Každá strana či dvoustrana knihy je zaměřena na počítání. Každé číslo v knize je doplněno krásnými a vtipnými ilustracemi a doprovodnými otázkami založenými na hledání v obrázku, ale i na sociálním čtení, vymýšlení příběhu, snění, fantazii. Všichni žijeme na jedné planetě, každý jsme jedinečný, každý (se) počítá. A jedním z nich jsi ty!
Kniha ve světě získala Cenu Severské rady za literaturu. Byla zařazena do užšího výběru knih do Brageprisen, nejprestižnější literární ceny Norska. A tamtéž získala Zlatou cenu Nejkrásnější knihy roku 2019, a to jak v oblasti textové, tak i ilustrační. Byla nominována na mnoho světových cen za ilustraci a přeložena do více než 25 jazyků.


Kristin Roskifte vystudovala obor ilustrace na univerzitě v Londýně. Pracuje v oblasti reklamy a designu a přes 15 let se věnuje knihám jako ilustrátorka a redaktorka na volné noze. Je autorkou 8 obrázkových knih pro děti.

 

Kristininy děti-čtenáři

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Pipi Dlouhá punčocha! Jakožto spisovatelka si myslím, že je potřeba být zvědaví, nápadití, nezávislí a mít pevnou vůli. Jako dítě jsem milovala, jak byla svobodná a žila svůj život přesně tak, jak chtěla!

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

To netuším! Dvojice cestovatelů časem z budoucnosti?

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Žijí dál v hlavách a životech čtenářů. Popravdě si myslím, že teprve když skončí knížka, doopravdy ožijí!

 

Kristininy zápisníky

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Jé, těch je tolik! Ale chce se mi zmínit Busy, Busy Town od Richarda Scarryho. Před více než 40 lety to byla láska na první pohled, a pořád jsem jí uchvácená, když ji prohlížím. V jeho světech můžete být mouchou na zdi a všichni jsou stejně důležití.

 

Podrobnosti

Datum:
15 října, 2023
Čas:
16:00 - 17:00
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, ,
https://www.facebook.com/events/964914624601631

Místo konání

Centrum české dětské knihy
Vratislavova 7
Praha 2, 12800
+ Google Mapa
View Místo konání Website