Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Kluk v ohni – autorské čtení Marky Míkové

16 září, 2023 12:30 - 13:30

Zdarma

Co prožívá Franta, odvážný desetiletý chlapec, jenž se po ohnivých událostech ocitá na dlouhou dobu v nemocnici, kde tráví čas na hranici mezi snem a skutečností? Autorské čtení všestranné umělkyně Marky Míkové z knihy Kluk v ohni (Cesta domů, 2021).


Autorské čtení je volně přístupné, doporučujeme si však vytvořit online rezervaci.


Kluk v ohni (Cesta domů, 2021)

text: Marka Míková

ilustrace: Jakub Bachorík

Franta si po vyučování vyřizuje účty s klukem, který se mu pořád posmívá. Přepral by ho, nebýt velkého bílého psa se skoro lidskýma očima. Utíká domů a tam ho čeká další boj: malý bráška zapálil ve stodole pytel slámy. Franta ho chce uhasit, a už je celý v plamenech. Na dlouhou dobu se ocitne v nemocnici s těžkými popáleninami po celém těle. Blouzní v horečkách, mluví s kapustňákem, bojuje s hady a draky, topí se v mlze, v hlavě mu znějí hlasy jednotlivých členů rodiny a mezitím probleskuje realita v podobě občasných návštěv a útržků hovorů, kterým Franta nerozumí. Příběh odvážného desetiletého chlapce se zakládá na skutečné události a autorka jej psala jako povzbuzení pro všechny kluky a holky, kteří čelí těžkým životním výzvám, aby se nevzdávali a bojovali ze všech sil. Celostránkové ilustrace záměrně potlačují vyjádření smutku, expresivně zachycují snové výjevy včetně postavy titulního protagonisty. (NKD)

 


Marka Míková

1. S jakou literární postavou z knihy pro děti cítíte souznění?

Kdo by to jen mohl být… možná Jakub z Aškenazyho knížky Malá vánoční povídka nebo Max z knížky Maurice Sendaka Tam, kde žijí divočiny, Alenka v říši divů… prostě se všemi postavami, co utíkají z reálného světa.

2. Tématem literární soutěže, kterou na jaře festival pořádal spolu s CČDK, bylo „Macroura a Pacmoura“. Co jsou podle Vás zač?

Řekla bych, že jsou to kocouři. Ale možná i kominíci.

3. Co myslíte, že se děje s postavami, když kniha skončí?

Pochopitelně si žijí dál svým životem. Vstupují do ložnic a obýváků svých čtenářů a zabydlují se tam, najdete je na záchodech, ve školách, v knihovnách, v tramvajích. Stejně tak zůstávají v hlavách čtenářů. Někteří si je tam budou nosit až do konce svých životů.

4. Nevyhnutelná otázka: Jaká je Vaše nejmilejší dětská kniha?

Mám jich více: Zahrada Jiřího Trnky, Tam, kde žijí divočiny Maurice Sendaka, Kvak a Žbluňk Arnolda Lobela…

Podrobnosti

Datum:
16 září, 2023
Čas:
12:30 - 13:30
Cena:
Zdarma
Rubriky Akce:
, , , ,
https://www.facebook.com/events/320455927003808

Místo konání

Werichova vila
U Sovových mlýnů 501, Malá Strana
Praha, Praha 11800 Česká republika
+ Google Mapa
View Místo konání Website